سایت علمی کاربردی فرهنگی محمد حسینی باغسنگانی، نویسنده و پژوهشگر تاریخ شفاهی ایران


محمدحسینی باغسنگانی: مجموعه کتابهای پژوهشی چراغداران فکر و فرهنگ ایران


مجموعه کتابهای پژوهشی پرچمداران فکر، فرهنگ، هنر و ادب ایران در صد سال اخیر آغاز گرفته و به راه افتاده است. گنجینه ای با بیش از دویست جلد کتاب که حاصل بیش از بیست سال از عمر این کمترین است. حکایت سالهای طولانی دیدارها و گفتگوها با برجسته ترین شخصیت های فکری و فرهنگی و هنری، بر محور بازشناسی نامداران عرصه تعقل و ادب و تفکر. جستجو برای ثبت و ماندگاری اسناد زندگی و آثار اکابر ادباء، علماء و اندیشمندان صد سال اخیر ... تالیفی از آنات زندگی و آثار ستارگان عالم فکر و فرهنگ قرن حاضر. همراه با یادداشت ها و مقالاتی چند از اندیشمندان معاصر درباره شخصیت مورد بحث در هر کتاب، ثبت حضوری نظرات ایران شناسان و مستشرقان برجسته معاصر، ثبت حضوری روایت راویان صادق زندگی و آثار شخصیت مورد بحث از خانواده، دوستان و شاگردان تا محققان راستین، در هر جلد از این مجموعه پژوهشی. رویایی شگفت برای من که لحظه ای رهایم نمی کرده است و نمی کند.


در آغاز سه یا پنج جلد از این مجموعه طی چهار ماه آینده منتشر خواهد شد و از آن پس ادامه حرکت با راه اندازی پژوهشکده ای با همین عنوان و با همکاری دوستان محقق و پژوهشگرم، سرعت بیشتری خواهد گرفت. به تعبیر تنی چند از بزرگ پرچمداران فکر و فرهنگ ایران، در این مجموعه آنچه را که می بینید و می خوانید و می شنوید تجربه ای تازه و دریچه نو خواهد بود به زندگی و آثار شخصیت هایی که قرنی را با آنها زیسته ایم.


میانگین صفحات این مجموعه پژوهشی 400 تا 600 صفحه است. که در سه قالب کتاب، وب بوک و دی وی دی منتشر خواهد شد. وب بوک مرکزی این مجموعه پژوهشی به زودی اعلام خواهد شد. تارنمایی اینترنتی که علاقه مندان، از سراسر جهان پس از عضویت در این وب بوک می توانند کتاب مورد علاقه خودشان را به صورت آنلاین نیز مطالعه کنند و اسناد، عکسها، فیلمها و صداهای شخصیت های مورد علاقه خودشان را در این وب گاه به صورت آنلاین ببینند و بشنوند.Polpulation culturelle