سایت علمی کاربردی فرهنگی محمد حسینی باغسنگانی، نویسنده و پژوهشگر تاریخ شفاهی ایرانزندگینامه


MBH > Mohammad Hosseini Baghsangani

محمد حسینی باغسنگانی

در سال 1351 در شهر تربت جام به دنیا آمد.

تحصیلات مقدماتی خودش را در مشهد به سرانجام آورده، تخصص ایشان در ادبیات فارسی، فلسفه اسلامی و تاریخ شفاهی ایران است.
درک محضر استاد حجت هاشمی خراسانی از اساتید بزرگ ادبیات عرب و یکی از شاگردان مستقیم میرزا عبدالجواد ادیب نیشابوری به مدت 5 سال و نیز درک محضر استاد سیدجلال الدین آشتیانی در فلسفه صدرایی، یکی از افتخارات ایشان است.

در سال 1369 فعالیت فرهنگی خودش را با روزنامه نگاری آغاز کرده است و در بسیاری از روزنامه ها و مجلات مطرح همکاری مدوام داشته است.
توجه به هنر از سویی و مباحث نظری سینما از سویی دیگر همواره یکی دیگر از علایق ذهنی ایشان بوده و در آثار منتشر شده ایشان می توان، به خوبی به این علاقه ها پی برد. از منظر ایشان هنر، بهترین راه رستگاری انسان امروز است.

ساخت دهها برنامه تلویزیونی درباره مفاخر فرهنگی ایران، نگارش بیش از ده فیلمنامه، ساخت هزاران ساعت برنامه رادیویی دیگر از خدمات فرهنگی ایشان است. برنامه های تلویزیونی مطرحی همچون "مفاخر" در 29 قسمت، "رستاخیز کلمات" در 13 قسمت و برنامه تلویزیونی- پژوهشی "چکاوک" در 45 قسمت، از دیگر آثار ایشان است.

حسینی باغسنگانی، در سال 1371 اولین کتاب خودش را درباره سینمای کریستف کیشلوفسکی نوشته است،

علاوه بر این ضبط خاطرات و نظرات اندیشمندان بزرگ ایران، یکی از علاقه های جدی ایشان بوده است و می توان گفت یکی از معدود کسانی است که بسیاری از اندیشمندان بزرگ روزگار ما را از نزدیک دیده است و با آنها درباره اندیشه و آثارشان بحث و گفتگو کرده است که بسیاری از این گفتگوها در مجلات معتبر کشور منتشر شده است و مجموعه ای از گفتگوهای ایشان در دست تدوین است که به زودی منتشر خواهد شد.

همچنین می توان گفت ایشان، موفق شده است یکی از غنی ترین گنجینه های فرهنگی تاریخ ایران را گردهم آورد. گنجینه ای حاوی اسناد و مدارک و صداها و فیلم موجود از شخصیت های برجسته ایران امروز. گنجینه ای که در آن هزاران شخصیت بی مانند تاریخ فکر و فرهنگ ایران حضور یافته اند و از هر کدام از آنها اسناد منحصر به فردی به ثبت رسیده و تدوین شده است

همین اسناد پروژه عظیم "چراغداران فکر و فرهنگ ایران" را، شکل داده است که حسینی باغسنگانی در آرزوی انتشار آنهاست.


Polpulation culturelle