حق بنیادین توسعه پایدار، حقوق بین الملل توسعه پایدار و حقوق اقتصاد بین الملل و توسعه


Ebrahim EMAD
Autres - Others

ICCIM

ICCIM International Strategy

با ویژه‌خواری مبارزه می‌کنیمICCIMA Président 10/09/1392 - 01/12/2013
مهندس غلامحسین شافعی ریاست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران
1392/9/10 (01/12/2013)


با ویژه‌خواری مبارزه می‌کنیم، امروز با وضعیت حساسی مواجه هستیم و واقعیت این است که تا چند نسل دیگر همچنین فرصتی ایجاد نمی‌شود لذا دیگر فرصت اشتباه نداریم. 14 بار به عنوان صادر کننده نمونه استانی، 3 بار به عنوان صادر کننده نمونه کشوری و همچنین به عنوان واحد نمونه معرفی شده‌ام و تاکنون 3 کتاب را تدوین و منتشر کردم. تاکنون 26 سال در اتاق بازرگانی حضور داشتم و 6 سال در اتاق ایران فعالیت کردم.

اتاق بازرگانی امروز نام معتبری است و از جایگاه والایی برخوردار است و این اعتبار به واسطه گذشتگانی است که برای اتاق رنج و مرارت کشیده‌اند لذا حس آرامش و اتحاد و انسجام در اتاق بازرگانی نشانه بلوغ بخش خصوصی است لذا باید بدون اتکا به دیگران اتاق بازرگانی باید خودش را اداره کند.

در آستانه دوران جدید اما پریشان قرار داریم چرا که در طول 8 سال گذشته بی‌نظیرترین دریافت‌های ارزی، بی‌نظیرترین پروژه های عمرانی و استفاده از منابع بانک مرکزی در قالب شعارهای عوام‌گرایانه داشته‌ایم که حاصل آن چیزی جز درد و رنج برای مردم محروم نداشته است. در مدت 5 سال گذشته بخش تولیدی و بنگاه‌ها رها شده‌اند و رنج‌های زیادی کشیده شده است.

در ارتباط با حماسه سیاسی امروز با وضعیت حساسی مواجه هستیم و واقعیت این است که تا چند نسل دیگر چنین فرصتی ایجاد نمی‌شود لذا دیگر فرصت اشتباه نداریم.

اتاق بازرگانی باید مشاور سه قوه باشد، یک مشاور دلسوز و صادق نباید بله قربان گو باشد و باید نگاه ملی به مسائل کشور داشته باشد و به اقتصاد کشور ادای دین کند. اهداف حاکمیت از اهداف ما جدا نیست برای رسیدن به راهکارهای اجرایی باید سعی کنیم.

با توجه به ظرفیت کم نظیر به وجود آمده، تشکل‌های اقتصادی باید پرتوان‌تر از گذشته در فعالیت‌های اقتصادی حضور داشته باشند تا میدان عمل کافی برای آنها فراهم شود. کمیسیون‌های اتاق هسته‌های پرثمری هستند لذا باید از این ظرفیت در برنامه‌ریزی آینده اتاق استفاده کرد و اتاق باید مدیریت لازم را داشته باشد تا به یک اتاق چالاک تبدیل شود.

به توجه به لزوم استفاده از فرصت‌ها و موقعیت‌ها، باید توان کارشناسی اتاق ارتقا پیدا کند و همچنین اتاق‌های استان‌ها نیز استقلال داشته باشد. اتاق بازرگانی باید با افزایش تعاملات بین‌المللی به دیپلماسی فعال دولت کمک کند و این کار باید در قالب تجدیدنظر در وضعیت فعلی و برگزیدن راه جدید ایجاد شود.

انضباط سازمانی، اخلاق‌مداری و حفظ کیان خانواده اتاق از مسائل مهمی است که باید به آن توجه کرد. در اتاق‌های بازرگانی کشور باید به کمیسیون‌ها توجه ویژه شود و از توان کارشناسی و تخصصی کمیسیون‌ها نیز باید بهره‌مند شد.

با تأکید بر اینکه هر کسی مسئول تر است باید بیشتر سنگ زیرین آسیاب باشد من با ویژه‌خواری مبارزه می‌کنم و باید اعتماد حاکمیت اتاق بالاتر برود.

Ebrahim EMAD