حق بنیادین توسعه پایدار، حقوق بین الملل توسعه پایدار و حقوق اقتصاد بین الملل و توسعه

Ebrahim EMAD
Autres - Others

ICCIM

ICCIM International Strategy

ICCIM

scientific-sites_17-DEID-fa.png


در صحبت از تحريم‌ها بايد عوامل موفق و غيرموفق، تميز داده شوند

 

nationaux-autres-iccima-dr-nahavandian-france-24.png

دکتر نهاوندیان

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادان و کشاورزی ایران

 

گفت‌وگوي شبكه تلويزيوني France 24

فرانسه در حاشيه برگزاري اجلاس اتاق بازرگاني بين‌المللي

(ICC)

30/06/2012

1390/04/10

پاریس

 

 

وضعيت اقتصادي ايران دشوار شده است، آيا شما در اين اجلاس به ‌دنبال راه‌حلي براي گذراندن مردم از اين وضعيت هستيد؟

به‌طور دقيق خير، زيرا باوجود تمام تفاسيري كه از تحريم‌ها وجود دارد، حجم روابط تجاري با ايران، رشد كرده است و ما اكنون تجارتي بيش از 160 ميليارد دلار اعم از صادرات و واردات داريم. اما حقيقت اين است كه تحريم‌هايي اعمال‌شده توسط قدرت‌هاي غربي، باعث تغيير شركاي تجاري ايران شده است و شاهد اين هستيم كه حجم زيادي از تجارت به سمت دنياي شرق رفته است. براي مثال؛ حجم تجارت ما با فرانسه در مقايسه سال‌هاي 2011 تا 2013، 4 ميليارد دلار خواهد بود، در صورتي‌كه در اين زمان حجم روابط تجاري ما با چين از 2 ميليارد دلار به 45 ميليارد دلار مي‌رسد. با كره و هند نيز به همين شكل است. بنا‌بر‌اين تجارت راه خودش را مي‌رود و رشد مي‌كند، اما فهرست شركاي تجاري ايران تغيير خواهد كرد.

اين تغيير چگونه خواهد بود؟

ارقام نشان مي‌دهد كه حجم روابط تجاري با چين در صادرات 7/14 و در واردات 3/13 است، و حجم تجارت با كره نيز به 5/3 برابر در مقايسه با سال 2003 و با هند به 5 برابر رسيده است. بنا‌بر‌اين وقتي از تحريم‌ها صحبت مي‌شود، بايد عوامل موفق و غيرموفق تميز داده شود.

 

آياحضور شما در اين اجلاس براي يافتن شركاي تجاري جديد است يا اين‌كه روي روابط خود با هند، چين و كره‌جنوبي متمركز شويد؟

اين يك جلسه معمولي شوراي ملي ICC است كه در آن بحث‌هاي عادي و گزارشات اعضاء ICC ارائه مي‌شود. اما البته در حاشيه اين چنين جلساتي فرصت اين را داريم كه در مورد روابط دوجانبه صحبت كنيم. حقيقت اين است كه بخش‌خصوصي كشورهاي اروپايي و هم‌چنين كشورهاي ديگر به علت فرصت‌هاي تجاري كه در ايران مي‌بينند، علاقه دارند روابط خود را با ايران گسترش دهند.

اين اتفاق براي شركت‌هاي فرانسوي هم افتاده است، زيرا امسال عمل‌كرد معلقي داشته‌اند و به نظر مي‌رسدكه اين علت رواني وقفه روابط بين ايران و فرانسه باشد.

بايد بين فشارهاي سياسي و استدلال‌هاي اقتصادي، تفاوت قائل شويم. از نقطه نظر اقتصادي، بازاري به بزرگي ايران با 75ميليون جمعيت از 300 ميليون جمعيت كشورهاي آسياي‌ ميانه را نمي‌توان ناديده گرفت. اما وقتي كه دولت‌ها چنين فشارهايي را مي‌گذارند، شركت‌ها مجبور به اجابت آن‌ها هستند، اما هميشه راه سومي وجود دارد و با وجود هزينه‌هاي اضافي حمل‌و‌نقل و امور بانكي، باز زندگي (تجاري) ادامه دارد.

بله، اما برخي هزينه‌ها افزايش يافته، به‌طور مثال، نرخ تورم از  22 درصد به 40 درصد افزايش يافته و زندگي مردم عادي، خوب نيست.

يك تحليل‌گر اقتصادي بايد عوامل بيروني و دروني را تميز دهد. سال گذشته دولت در مورد يارانه‌ها سياستي اتخاذ كرد كه باعث افزايش قيمت گازوئيل، برق و غيره شده است كه اين افزايش قيمت بر روي نرخ تورم اثر گذاشت. اقتصاد ايران با اين بيماري آشنا است و نرخ تورم موضوع غريب و جديدي براي ايراني‌ها نيست.

عنصر ديگري كه مي‌تواند تأثير مستقيم داشته باشد، تحريم نفت است و واضح است كه زندگي براي مردم ايران مشكل شده است.

بايد ديد چه كسي يا كساني خريدار نفت ايران هستند؟ صادرات اصلي به كشورهاي چين، هند و ديگر كشورهاي آسيا انجام شده و اروپا سهم خيلي كمي از بازار نفت ايران دارد. بنا‌بر‌اين براي آن كشورها خيلي مهم نيست؛ اگرچه فشارهايي بر روي مبادلاتي كه براساس يورو انجام مي‌شود، وجود دارد كه در اين زمينه، استفاده از ارز ملي طرف‌ها، راه‌حل مشكل است. به‌طور كلي، براي هر محدوديتي، راه‌حلي نيز وجود دارد. اما بدترين موضوع در رابطه با تحريم اين است كه ديوار بلندي از آن ساخته شود و محرك‌هاي بزرگ‌تري اطراف آن جمع شوند و گاهي اوقات «شفافيت» كاهش مي‌يابد.

شما در مورد هر نوع تحريم كه اتحاديه اروپا و سازمان ملل در مقابل ايران اتخاذ كرده، واقع‌گرا هستيد، بحث در اين مورد را خاتمه مي‌دهم.

نه، همان‌طور كه اشاره كردم، عوامل موفق از عوامل غيرموفق، متفاوت است. اگر هدف تحريم اين است كه رفتار سياسي ايران را تغيير دهد، بايد بگويم كه به هيچ عنوان، موفق نخواهد شد. اما اگر مي‌خواهيد بدانيد كه تأثير اقتصادي داشته است؟ بايد گفت، بله، اين مسأله بر اقتصاد ما تأثير گذاشته، اما تأثيرات مثبت و منفي وجود دارد. از جنبه مثبت، اين تحريم مانند يك اقدام محافظتي عمل كرده است و صنعت ايران در برخي زمينه‌ها شكوفا شده است. البته تأثيرات منفي هم داشته و شركاي تجاري ايران نيز از اين موضوع صدمه ديده‌اند، اما اقتصاد ايران محدود نشده است.

به‌طور مثال، فرانسه با توجه به روابط تاريخي و فرهنگي كه با ايران داشته، مي‌توانست به آساني حجم روابط تجاري خود را با ايران به 5 يا 6 برابر برساند. در اين شرايط تنها تجارت از طرف شركت‌هاي كوچك و متوسط كم شده و شما دوباره مي‌توانيد وارد اين بازار شويد، زيرا ايران بهترين شريك براي اروپا در زمينه انرژي است. اگر به‌صورت بلندمدت نگاه كنيد، خواهيد ديد كه براي 20 سال آينده اروپا شريكي در زمينه انرژي نخواهد داشت.

به نظر من، اكنون وقت آن است كه آن‌سوي تحريم‌ها رفته و مثبت صحبت كنيم تا اين‌كه از تأثير اختلاف سياسي بر روابط اقتصادي صحبت شود. به‌طور معمول، مشغوليات مثبت، نتايج بهتري را براي رفع اختلالات سياسي به‌همراه خواهد داشت.

منبع : اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

  Source : » France 24 TV سایت فرانس 24 » ویدئو          English Text

 

SOON - BIENTOT


Ebrahim EMAD