Site Droit Constitutionnel - FA
EMAD, Articles culturels nationaux
EMAD, Articles culturels nationaux


محسن میرزازاده

نواختن غم و دردها با دوتار


محسن میرزازاده نوازنده پرآوازه دوتار، اصالتا خراسانی است. .

پدرش “بهادر” از کردهای روستای “امامقلی” قوچان و پدربزرگش “لاچین بیگ” از نوازندگان چیره دست دوتار در آن سالیان بوده است. .

محسن از یازده سالگی نوازندگی را شروع کرده است. هر چند نخستین بار ساز را در دست پدر دیده است که برای دلش می نواخته، ولی الفبای ساز را از “بهنام تاجیانی” در دل به یادگار دارد و به آن می بالد. او علاوه بر دوتار، سه تار، تار و دیوان هم می نوازد.

او سالها نواخته است. بیش از 20 سال است که دستهایش با به صدا در آوردن پرده های تار روایتگر راستین بخشی از شور و شکوه های روح او و انبوه دوستداران ساز اوست.

دختر 3 ساله اش “ریحانه” و همسرش در شبانه روز حداقل 3 ساعت آوای دلنشین دوتارش را می شنوند و از زلال چشمه ساز او بیش از هرکس دیگر سیر می نوشند و با صدای سحرانگیز دوتارش نفس می کشند.

او عضو نوازندگان ارکستر ملی، و بارها از رادیو پیام هنرنمایی اش پخش شده است.

مجری موسیقی دو فیلم، “مرد مجهول” و “تورغه (طرقه)” ، که مرد مجهول از شبکه 2 پخش و در تورغه (در تیتراژ پایانی آن) از طریق رسانه های صوتی و تصویری توزیع شده است.

او مقام دوم جشنواره فجر در سال 1376 و مقام اول نوازندگی دوتار در جشنواره آواها و نواهای دفاع مقدس در سال 1383 را کسب کرده است و در سال 1384 در جشنواره آواها و نواهای شیراز حائز رتبه نخست شده است و در همایش های متعددی نیز در سطح کشور هنرنمایی کرده است.


او در تازه ترین کارش به همت استاد “رحیم ذبیحی” فیلمساز پرآوازه کرد راهی “حلبچه” شد و آهنگ پرسوز و ماتم ”هاوار” که به معنای “فریاد” است را در حلبچه مظلوم اجرا کرد و توانست ارادت مردم عزیز ایران به مردم حلبچه را، در قالب این موسیقی پرسوز که همزمان از چند شبکه ماهواره ای پخش می شد هنرمندانه روایت کند

محسن آلبوم “داییک” که در زبان کرمانجی به معنای مادر است را با آهنگسازی “علی جافری” توسط موسسه “کرمانج” قوچان به صورت تصویری روانه بازار خواهد کرد که شامل 8 آهنگ کردی است و بیشتر به سبک پاپ و موسیقی روز اجرا شده است.

محسن آهنگ “دلال” را یکی از زیباترین آهنگهایش می داند و می گوید: بیشتر با دوتار غم و دردها را می نوازم و “ارمانه سوسه” آهنگ دلتنگی های شبانه من است و به آهنگ های “تورغه”، “درنا”، “گلین دیتمام” و “الله مزار” سخت دلبسته است.

منبع : سایت محسن میرزازاده


ابراهیم عماد :

مستند طرقه (تورغه) را من چندین بار دیده ام.

از زوایای مختلفی میشود به آن نگاه کرد، همش صرفا بیان درد نیست، درس نیز هست.

از آنجه در مستند بعنوان مشتی از خروار مطرح شده، میتوان برای یک برنامه ریزی فرهنگی اجتماعی اقتصادی (نه برنامه نویسی های دولتی) استفاده کرد.

بر من و ماهاست که بدان نوجه و مدنظر داشته باشیم که «محسن» و «یلدا» فقط محسن و یلدای خودشان بعنوان فرد نیستند، «محسن» و «یلدا» محسن ها و یلداهای فرهنگی هنری و هنرشان، راوی حقیقتها و واقعیتها که ضروریست بعنوان یک شخص اعم از حقیقی و حقوقی (نه فقط فرد) در جامعه مورد احترام و از حقوق اساسی فرهنگی اجتماعی اقتصادی و .... برخوردار باشند.طرقه چنانکه در افسانه های قدیمی خراسان آمده است نام پرنده ی کوچکی است که قصد پرواز و رسیدن به خورشید را داشت و برای این کار باید هزار اسم خدا را از بر می کرد تا از سوختن در گرمای خورشید در امان باشد بنا براین تمام اسمها را از بر کرده و در بالا رفتن ذکر می کرده. ولی در نزدیکی خورشید اسم هزارم خدا را فراموش کرده و میسوزد...


L'Alouette طرقه با صدای گرم استاد مرتضی گودرزی


Mohsen MIRZAZADEH - محسن میرزازاده

Mohsen MIRZAZADEH - محسن میرزازاده

Mohsen MIRZAZADEH - محسن میرزازاده

بهار 93
بهار
.........
هرای، فریاد
شو ان
.............
دل من
............
................


ویدئو

محسن میرزازاده
فستیوال موسیقی، هانوی ویتنام، 2013Kuwat Music Group
گروه موسیقی کووات

همخوانان : یلدا عباسی، آیدا عباسی، محسن میرزازاده و فاطمه اسماعیلیان زارع

Mohsen MIRZAZADEH - محسن میرزازاده

Kuwat Music Group - گروه موسیقی کووات

Yalda ABASSI - یلدا عباسی

Magham Lê Yarê - مقام له یاره
Bidel - بیدل
Magham Zary Magry - مقام زاری مگری
Pessar Amoo - پسر عمو
Sha Syar - شاسیار
Shayjan - شایجان
Magham Fatemeh Jan - فاطمه جان
Nafas e Kooh - نفس کوه
................


بیوگرافی >> محسن میرزازاده

دیگر فعالیتهای فرهنگی هنری >> محسن میرزازاده